1. Изготвя предложения и взема решения по отношение на координацията и обмена на информация във връзка с контролната дейност и ефективното прилагане на нормативните актове, свързани с контрола на пазара на стоки.
2. Обсъжда и предлага решения на въпроси, поставени при контактите на административните органи с потребителските сдружения, браншовите организации на търговците и производителите.
3. Планира извършването на съвместни проверки от органите – членове на съвета съобразно тяхната компетентност, които се провеждат след съгласуване със съответните ведомства.
4. Сформира експертни работни групи в рамките на съвета съгласно функционалната и отрасловата компетентност на органите – членове на съвета и определя техните председатели.
5. Дава препоръки за сключване на споразумения за взаимодействие между органите – членове на съвета.
6. Одобрява национална програма за надзор на пазара за съответната календарна година, основана на секторните програми по продуктови категории и техните актуализации.
7. Приема докладите за изпълнението на секторните надзорни програми.
8. Одобрява информация, която се предоставя на Европейската комисия и на другите държави членки на Европейския съюз, за националните компетентни органи за надзор на пазара и за националната програма за надзор на пазара.
9. Най-малко веднъж на всеки четири години прави преглед и оценка на изпълнението на дейностите по надзор на пазара, която се предоставя на Европейската комисия и на другите държави членки.